Информация
ПРАВИЛА ЗА ФУНКЦИОНИРАНЕ и ЕТИЧНИ НАСОКИ ЗА ПУБЛИКУВАНЕ
1. Правила за функциониране на списанието.
1.1. Електронно списание „Глобални и регионални измерения на международните икономически отношения“ съкратено ГРИМИО (на английски език „Global and Regional Dimensions of International Economic Relations“, съкратено GRDIER) е научно издание на Стопанска академия „Д. А. Ценов“ и се издава от Академично издателство „Ценов“.
1.2. Списанието е правоприемник на изданията с научните резултати от едноименната студентска научно-практическа конференция, чието начало е поставено през 1996 г. по идея на проф. д-р ик. н. Иван Стойков и на гл. ас. д-р Симеон Момчев и основната му цел е да се предостави платформа за научна изява на обучаемите извън учебната аудитория.
1.3. Списанието е с ISSN 2738-8573 и регистрирано в Националния референтен списък на НАЦИД с номер 4360.
1.4. Списанието се издава в един брой годишно.
1.5. Списанието е с отворен достъп и се публикува на сайта на СА „Д. А. Ценов“ в раздел Наука/Издания/Публикации на докторанти и студенти, като уеб адреса за публикуване е miojournal.uni-svishtov.bg. Също така се публикува във Виртуална библиотека на СА „Д. А. Ценов“ на адрес dlib.uni-svishtov.bg и в сайта на едноименната конференция на адрес www.mioconference.eu.
1.6. Списанието се индексира във вторичните бази данни на научни публикации, с които Стопанска академия има споразумения – CEEOL, Google Scholar, EBSCO, RePEc и др., както се поставят DOI номера на отделните публикации.
1.7. Редакционен съвет (РС), главен редактор и зам.-главни редактори се назначават със заповед на Ректора на СА „Д. А. Ценов“.
1.8. Главният редактор ръководи РС, отговаря за цялостната му дейност и го представлява пред Ректора, Академичния съвет и други органи и лица. Главният редактор осъществява следните основни функции:
1.8.1. Назначава технически секретар за всеки брой на списанието от членовете на РС.
1.8.2. Насрочва и ръководи заседанията на РС.
1.8.3. Предлага решения по обсъжданите разработки и контролира изпълнението им.
1.8.4. Назначава рецензенти, съгласно процедурата за двойно сляпо рецензиране или делегира изпълнението на процедурата на техническия секретар.
1.8.5. Съвместно с техническия секретар предлага макет на съдържанието и оформлението на всеки брой, както и подреждането на научните публикации.
1.8.6. Изпълнява и други функции, които не противоречат на тези правила и на други нормативни актове.
1.9. Списанието не е комерсиално. За изпращането и публикуването на разработките авторите не заплащат такси и не получават възнаграждение. Не се изплащат хонорари на редакторите, членовете на РС, техническия секретар и рецензентите.
2. Етични насоки за публикуване в списанието.
2.1. Списанието публикува статии, на български или английски език с резюмета на български и английски език.
2.2. Публикуват се статии, които са в областта на международната икономика и техните автори са докладвали своите научни изследвания на едноименната ежегодна студентска научно-практическа конференция, която се организира от катедра „Международни икономически отношения“ при СА „Д. А. Ценов“ през летния семестър на всяка учебна година.
2.3. Представените за публикуване статии трябва да са оригинални и да не са публикувани преди или да са в процес на рецензиране и подготовка за публикуване в други издателства.
2.4. Публикационната политика на електронно списание „Глобални и регионални измерения на международните икономически отношения“ изцяло съответства на приетите международни стандарти за публикационна етика. Етичните насоки за публикуване следва да се разглеждат като част от общите етични правила, валидни за научно-професионалните среди в допълнение на законовите разпоредби и с оглед на саморегулацията на научната общност. Действието им разчита особено на механизмите на личностната етичност и професионалната съвест на учения, на неговата почтеност и коректност. Редакционният съвет на списанието изцяло споделя и приема като ръководен принцип позицията на Elsevier относно издателската етика при прегледа, редактирането и публикуването на научните трудове, спазвайки авторските права и предотвратявайки случаите на плагиатство.
2.5. Редакционният съвет и рецензентите на списанието оценяват ръкописите по тяхното интелектуално съдържание без оглед на раса, пол, сексуална ориентация, религиозни убеждения, етническа принадлежност, гражданство или политическа пристрастност на авторите.
2.6. Формални критерии за допустимост на ръкописа: виж раздел „За авторите“. При неспазване на формалните критерии за допустимост, ръкописите не се допускат до рецензиране.
2.7. Формални критерии към структурата на ръкописа: виж раздел „За авторите“.
2.8. Технически изисквания за оформяне на материалите: виж раздел „За авторите“.
2.9. Допустимост на авторите и техните задължения. 2.9.1. Автори могат да бъдат само настоящи студенти бакалаври, магистри и докторанти в български или чуждестранни висши училища, обучаващи се в икономически специалности. Главният редактор може да изиска от автора/ите документ, потвърждаващ статуса на лицето като обучаем във висше училище, съдържащ наименованието на институцията в което се обучава, образователно-квалификационна степен, специалност/програма, курс/година, форма на обучение.
2.9.2. Авторите могат да публикуват до две статии в брой (в авторство или съавторство), като ясно укажат разпределението на авторовото участие.
2.9.3. Авторите трябва да депозират ръкописа, като се съобразяват с формалните изискванията на редакционния съвет.
2.9.4. Авторите трябва да съхраняват първичната информация и междинни изчисления, които при необходимост да предоставят на редакционния съвет. Изходните данни следва да бъдат представени точно в статията. Умишлено неточни твърдения, селективно докладване на данни, измисляне на данни и резултати, кражба на интелектуална собственост и плагиатство представляват неетично поведение и не се допускат. Необходимо е, те да цитират коректно ползваните източници. Като плагиатството се приемат различни форми: от копиране или перифразиране на значителни части от друга публикация (без основание) до обявяване на резултати от чужди научни изследвания като собствени.
2.9.5. Всички автори следва да оповестяват в своите ръкописи всякакъв финансов или друг съществен конфликт на интереси, който може да се тълкува, че е повлиял на резултатите или интерпретирането на ръкописите им. Всички източници на финансова подкрепа за статията трябва да бъдат споменати.
2.10. Процедура за рецензиране на ръкописите.2.10.1. Използва се принципът на двустранното анонимно рецензиране (double-blind peer review). До одобряване на ръкописа за публикуване рецензентът не знае кой е автора, както и автора не знае кой е рецензента.
2.10.2. Процедурата включва следните стъпки:
1) Авторските материали се изпращат на имейл посочен на уеб адреса на списанието съгласно указаните срокове.
2) Главният редактор или определеният от него технически секретар проверява за спазване на формалните изисквания, осъществява проверка за тяхната оригиналност чрез уеб-базиран инструмент (софтуер за установяване на коректност на научна периодика и трудове) използван от Стопанска академия и подготвя материалите за анонимно рецензиране. Подготовката за анонимно рецензиране включва:
• Кодиране на имената на авторите в регистър. В разработката, на мястото на името се поставя съответния код.
• Отстранява се всякаква контактна информация за автора (институция, телефон, имейл и др.).
3) Главният редактор или определеният от него технически секретар разпределя към рецензентите за анонимно рецензиране подготвените материали заедно със справката от извършената проверка за оригиналност. За рецензенти се избират членове на РС. Изпълняващият тази процедура не рецензира ръкописи.
4) Рецензентът изготвя рецензия по образец в рамките на предварително установен срок. Рецензията трябва да се базира на обективната експертна оценка на рецензентите, достоверното представяне на научните факти, качествата и изследователската значимост на ръкописа. Резултатът от рецензията може да бъде:
• Допуска се за публикация в представения за рецензиране вид. В случай, че в рецензията има отправени препоръки и забележки към разработката, авторът преценява дали да преработи и представи за публикуване коригиран доклад в указаните за това срокове.
• Да се публикува след представяне на коригиран вариант от автора и положителна резолюция от рецензента. В рецензията има отправени критични препоръки и забележки към разработката. Авторът трябва задължително да преработи и представи за одобрение коригиран доклад в указаните за това срокове. Рецензентът дава положителна резолюция на коригирания доклад: "1) Допуска се за публикация в представения за рецензиране вид", или отрицателна резолюция: "3) Не се допуска до публикуване". В случай, че авторът на разработката не депозира подобрен вариант в рамките на срока, същата не се публикува.
• Не се допуска до публикуване. Разработката не е с нужните качества и не покрива критериите на конференцията. В рецензията се посочват критичните бележки и слаби страни на разработката.
5) Изготвените рецензии се подготвят за изпращане на автора. Подготовката включва отразяване в регистъра името на рецензента и отстраняването на името от рецензията.
6) В случай че рецензентът не депозира рецензия в предвидения срок, разработката се насочва към нов рецензент, като се спазва процедурата.
7) Рецензиите се изпращат на авторите на посочената от тях електронна поща. Ако резултатът от рецензията е „Да се публикува след представяне на коригиран вариант от автора и положителна резолюция от рецензента“ се указва и срок, в който трябва да се преработи и представи коригиран вариант.
8) Главният редактор или определеният от него технически секретар изготвя и представя справка на заседание на РС за депозираните разработки, рецензии и резолюции. РС одобрява кои материали да бъдат допуснати за публикуване.
2.11. Редакторът и редакционният съвет не трябва да разкриват никаква информация относно представените ръкописи. Предоставените непубликувани материали не трябва да се използват в собствено научно изследване на редактора, рецензентите и всеки член на редакционния съвет без изричното писмено съгласие на автора. Поверителната информация или идеи, получени в процеса на рецензиране, трябва да се пазят в тайна и да не се използват за лична изгода.
2.12. Манипулирането на цитирането се счита за неетично. Манипулацията може да включва добавяне на цитати в съдържанието на ръкописа единствено с цел увеличаване на цитиранията на даден автор/и или списание.